Results
Deer Grove
24 March 2013

Home - Chicago Area Orinteering Club
Intro to Orienteering
Upcoming Events
Results
E-mail lists
Newsletter
Forums
Training
Contacts
Membership Info
Photo Gallery
Related Links
Meet Director's Area

 

 

   
 

Despite a brisk and blustery start to the “Spring” season we had a good turnout at Deer Grove Forest Preserve in Palatine.  There were about 90 individuals/groups that showed up to test their mettle against the elements and Maricel Olaru’s challenging courses.   It was great to see multiple Scout troops out getting an introduction to wilderness navigation skills.  The pace on the Red Course was set by new member Sergei Kalugin with an excellent time of 51:32.   A special shout out to Andreas Polden, Mariell Arnten and her family who made the longest trip.  They took time out of their holiday visit to Chicago from Norway to come out and run today.  Special thanks to Jeff Luteyn, Patrick Coneff, Adam Reese and Kevin Cutts for helping out with registration and Tokuro Yamaki for hanging around after his run to help with picking up controls.—Michael Reese, Meet Director

ePunch results: Standard FormatSplit Times
Attackpoint Analysis

White Course
1 Victoria Bjorheim 32:56
2 Eddie Otrembiak 34:44
3 Fredric Rasmussen 37:44
4 Henrik Naess 40:08
5 Magnus Naess 40:38
6 2.95.1 41:09
7 Erin Collins 41:47
8 Josh Collins 42:27
9 Hidalgo 47:11
10 Reiser Mike 49:02
11 Serrano 88:58
  Erica Olson DNF
  Contra DNF
 
Yellow Course
1 Erik Naess 32:09
2 Bill Bollig 55:48
3 Mina Wang-Andersen 58:34
4 RT 13 81:01
5 Bill Btuats 84:37
6 Esteban Perez 86:56
7 William Readdy 103:00
8 Tot Elite 136:53
9 David Deane 163:04
  Mya Carrie DNF
  Sorano Emilian DNF
  Hidaljo DNF
  Contreras DNF
 
Orange Course
1 Pernille Sumer 42:48
2 Adam Reese 80:14
3 Gum Johnatan 106:13
4 Robert Neumayer 107:45
5 DP Mike 109:55
6 mario bros 117:10
7 Alan Tigtig 118:39
8 Ayers 125:23
9 Huskies 126:16
10 Greg Dertz 130:26
11 Eyemlos 132:49
12 Colon Isaac 133:00
13 Tedersen Tim 137:03
14 Bob Pedersen 137:10
15 Randy Hansen 176:36
  Ditte Rasmussen DNF
  Matthew Deane DNF
  Jacquelin Gonzalez DNF
  Anthony Tzabazian DNF
  Paul Basbagill DNF
 
Green Course
1 Ian Christainsen 55:39
2 Bruce Metz 91:43
3 Dan Curley 97:28
4 Tom Favale 99:42
5 Lisa McNerney 108:23
6 Dan Markham 120:48
7 Kevin Cutts 136:06
8 Gordon Pearce 143:44
9 Oswaldo Perez 150:33
10 Milan Bhatt 152:57
11 (Taft ??) 156:32
12 Brian Mitton 157:56
13 Fred Pratt 162:27
  Attila Szomru DNF
  Xinyu DNF
  Bondy Jeffrui DNF
  Rufino Brain DNF
  Michael dz DNF
 
Red Course
1 Sergei Kalugin 51:32
2 Andreas Polden 53:38
3 Chris Svoboda 55:50
4 Michael Collins 57:13
5 Oivind Naess 60:37
6 Ivan Petrov 61:35
7 Charlie Shahbazian 67:47
8 Chris Gladwin 68:24
9 Stanimir Pandelov 68:33
10 Kathy Bullard 73:27
11 Leonid Shatskin 78:31
12 Natalia Deconescu 79:23
13 Jeffrey Luteyn 81:27
14 Viktor Nikolenko 82:51
15 Mariell Arnten 83:29
16 Nicolai Mejevoi 84:14
17 Alla Mezhevaya 84:24
18 Wangki Yuen 85:26
19 Rich Gaylord 88:50
20 Matthew Suchomel 90:39
21 Patrick Coneff 93:23
22 Antonina Kuzmis 97:56
23 Tokuro Yamaki 99:18
24 Dan Kelly 112:13
25 Eric Washington 112:17
 

ePunch results: Standard FormatSplit Times
Attackpoint Analysis

 

Home | Intro | Events | Meet Results | E-mail lists | Newsletter
Training | Contacts | Membership | Links | Meet Directors
© 2001-2017 Chicago Area Orienteering Club
Please send questions or comments to the webmaster.